مراسم افتتاح مسجد جامع ورزقان با حضور قالیباف و آیت‌الله شبستری

مراسم افتتاح مسجد جامع ورزقان با حضور قالیباف شهردار تهران و شبستری نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی

مسجد جامع ورزقان که در اثر زلزله اخیر ورزقان 100 تخریب شده بود با همت شهرداری تهران در عرض 3 سال با اعتبار 30 میلیارد ریال در زمینی به مساحت یک هزار و 850 مترمربع با امکانات مجهز در 3 طبقه احداث شده است.


مسجد تهاجم فرهنگی را خنثی می‌کند

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز که در آیین افتتاح این مصلی در جمع اهالی شهرستان ورزقان سخن می‌گفت، یادگیری علم و درس‌های خداوندی برای جوامع بشریت را در سه وسیله فضیلت، شرف و اخلاق دانست.

وی مهم‌ترین معلم علم آموزی را از طرف خداوند به بشریت، پیامبر اسلام  (ص) و بعد از آن ائمه معصومین و بهترین کتاب قرآن مجید که بهترین راه را برای انسان‌ها نشان می‌دهد و مایع شفا تمام امراض روحی است و بهترین کلاس را مسجد عنوان کرد.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: در صدر اسلام تمام قضاوت‌ها اعزام به غزوات از مساجد انجام می‌گرفت و در دوران دفاع مقدس تمام تدارکات از مساجد برای رزمندگان جمع و در جبهه‌ها توزیع می‌شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی در بخش دیگر سخنان خود افزود: تمام کارهای فرهنگی و برنامه‌های جذاب برای نسل جوان و نوجوانان از جمله تعلیم دین، تفسیر قرآن و غیره باید در مساجد دایر شود تا جوانان و نوجوانان در برابر تهاجم فرهنگی غرب که دشمن با این جنگ نرم و جنگ تمام عیار فرهنگی را برای نوجوانان آغاز کرده که این عزیزان بیشتر در معرض خطر توطئه‌های دشمن قرار دارند با آنان مقابله کنند.

آیت‌الله شبستری گفت: اگر جوانان و نوجوانان به مسجد روی آورند قطعا دشمن از نقشه‌ها و تهاجم‌های فرهنگی مختلف که برای جوانان و نوجوانان کشور عزیزمان تدارک می‌بینند نتیجه نمی‌گیرند.

مسجد محل امید و توکل مردم است/ امور مردم را تفکر مسجدی اداره کنیم

قالیباف شهردار تهران نیز در این مراسم ساخت مسجد و مصلای ورزقان را از خدمات بی‌منت شهرداری تهران در طول این مدت عنوان کرد و گفت: باید تفکر مسجدی و نگاه دینی را از این مساجد که باید محل امید و نشاط مردم باشد، به جامعه تزریق کنیم و خیلی از امور دیگر مردم که شاید در مسجد امکان انجامش نباشد را نیز با تفکر مسجدی اداره کنیم.

وی گفت: مسجد محلی برای حفظ اسلام و جامعه و محل امید و توکل مردم  است و اگر جوانان عزیز به این محل‌های مقدس روی آورند از هرگونه توطئه‌های دشمنان کشور عزیزمان مصون می‌مانند.

وی تصریح کرد: همه جامعه خصوصا نیروهای جوان باید امید، توکل و امورات دنیوی و اخروی‌شان در مسجد باشد، این در حالی است که ما از این مقداری فاصله گرفتیم امروز مساجد ما این نقش را ایفا نمی‌کنند. در زمان‌های بعد از دوران دفاع مقدس و در دهه70 در بعضی از شهرها و استان‌ها شاهد بودم که مدیران آن شهر روز جمعه در مساجد حضور پیدا می‌کردند و به دور از همه تشریفات، با مردم ملاقات داشتند و به امور آن‌ها جواب می‌دادند.

قالیباف ابراز امیدواری کرد که مصلی و مسجد جامع حضرت ولی عصر (عج) که بدون شک قلب معنوی ورزقان است و باید بتواند امید و توکل را به همه شهر و روستاهای اطراف منتقل کند.

شهردار تهران عنوان داشت: ما باید به خداوند امید داشته باشیم چرا که امید به خدا به کار ما خیر و برکت می‌دهد و مورد رحمت الهی قرار می‌گیریم. همچنین این مکان به مردم امید می‌دهد و اگر مردم امیدوار باشند، مشارکت و حضورشان در همه امورات بیشتر می‌شود. از این رو در بسیاری از اوقات می‌توانیم دست به دست هم دهیم و بسیاری از مشکلات را خودمان با هم حل کنیم. خود این کار به ما امید به آینده می‌دهد و وقتی انسان به آینده امید داشته باشد، با تلاش و رغبت بیشتری کار می‌کند.

وی یادآور شد: همانطور که حضرت امام(ره) فرمودند مساجد سنگر است. اگر امروز محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته، این محرم و صفر در همین مساجد شکل می‌گیرد. در دوران دفاع مقدس نیز رزمندگان در همین مساجد تربیت شده و شکل گرفتند و از همین مساجد به جبهه‌ها اعزام شدند.

قالیباف تاکید کرد: آن چیزی که روحیه ما را تقویت می‌کند و ما را در مسیر صراط مستقیم قرار می‌دهد تفکر مسجدی است. باید تفکر مسجدی و نگاه دینی را از این مساجد که باید محل امید و نشاط مردم باشد، به جامعه تزریق کنیم و خیلی از امورات دیگر مردم که شاید در مسجد امکان انجامش نباشد را نیز با تفکر مسجدی اداره کنیم. اگر اینگونه عمل کردیم روحیه مبارزه، نشاط کاری و خدمت به مردم اتفاق می‌افتد.

شهردار تهران همچنین تصریح کرد: مبارزه تنها در میدان جنگ و همانند دوران دفاع مقدس نیست بلکه صحنه‌های مبارزه و مجاهدت متفاوت است، هر چه جامعه و مردم نیاز دارد، آن صحنه خدمت، مبارزه و مجاهدت است.

وی مهم‌ترین مشکل جامعه امروز ما را مسایل اقتصادی عنوان کرد و گفت: هر کسی دلداده نظام، انقلاب، ولایت و شهداست باید با همه توان خودش برای حل این مشکلات تلاش کند و مساجد نیز باید در حل مشکلات مردم و گره گشایی از مردم پیشگام باشند. همچنین اگر تهاجم فرهنگی وجود دارد، در اینجا نیز باید پیشگام باشیم و جوانان از این فرصت استفاده کنند. در کنار این مدیران نیز باید فرصت و بستر را برای جوانان فراهم کنند تا با همان روحیه دوران دفاع مقدس کار و تلاش کنیم.

قالیباف تاکید کرد: با روحیه جهادی جای این سئوال باقی نمی‌ماند خدمت به این مردم را کی شروع کنیم؟ از کجا شروع کنیم؟ یا چه کسی مسئول است که به ما بگوید؟ ما همه مسئول هستیم و زمان و مکان هم برای ما مهم نیست، هر زمانی، هر مکانی و هر نیازی که برای جامعه و مردم پیدا شد، باید آماده خدمت باشیم.

شهردار تهران در ادامه اظهار داشت: این تعلل نکردن و مسئولیت پذیری بخشی از روحیه جهادی است و این هم تولید شده فرهنگ انقلاب اسلامی است. بدون شک انقلاب اسلامی ریشه در نهضت امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورایی دارد و اگر این را در هر کجا زنده نگه داریم، عزت خودمان را در دنیا و آخرت حفظ کرده‌ایم و خداوند نیز به کار ما برکت می‌دهد.

وی همچنین در بخش آغازین سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جمع گرم و با صفای مردم شریف، متدین، ولایتمدار و محب اهل بیت (ع) شهر ورزقان تاکید کرد: شما در همه صحنه‌های انقلاب ارادت خودتان را به اسلام و اهل بیت (ع) نشان داده‌اید؛ همینطور نباید فراموش کنیم که امروز هر چه عزت و افتخار در کشور داریم، به برکت خون شهدا و امام شهدا (ره) است و ما مدیون خانواده شهدا هستیم.

50 باب مسجد تخریب در زلزله ورزقان همچنان بدون بازسازی مانده‌اند

مهدوی امام جمعه ورزقان تعداد مساجد آسیب دیده در شهرستان ورزقان را 90 باب اعلام کرد و افزود: از این تعداد مساجد 40 باب توسط خیران و مجلس خبرگان رهبری احداث شده و 50 باب دیگر همچنان نیاز به بازسازی دارد.

در پایان برنامه مدال نشان افتخار شهروندی از طرف شهرداری ورزقان به قالیباف شهردار تهران اهدا شد.

هزینه25 میلیارد ریالی شهرداری تهران برای مصلای ورزقان

کامران رحمتی شهردار ورزقان نیز در این مراسم گفت: مسجد جامع و مصلای تخریب شده این شهر در زلزله سال 91 ورزقان به همت شهرداری تهران احداث شده بود.

وی اظهار داشت: مصلی و مسجد جامع شهر ورزقان با معماری ایرانی اسلامی به عنوان هویت ملی با زیربنای هزار و 800 متر مربع در 3 طبقه، دارای 2 باب کلاس آموزشی و دینی، یک واحد مسکونی مخصوص امام جماعت، سرویس‌های بهداشتی مجزا و آسانسور بوده که طبقه اول برای اقامه نماز جمعه و جماعت و مراسم‌های دینی، فرهنگی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: طبقه دوم ویژه بانوان و طبقه سوم قسمت اداری است.

رحمتی گفت: مسجد جامع ورزقان در اثر زلزله سال 91 به کلی تخریب شده بود که به همت شهرداری تهران بلافاصله عملیات اجرایی آن آغاز شد و با نقش و نگار بی‌نظیر و معماری خاص به مدت سه سال با اعتبار بالغ بر 25 میلیارد ریال در روز عید غدیرخم با حضور شهردار تهران و میهمانان استانی و شهرستانی به بهره‌برداری می‌رسد.